בלי בשר, מה יהיה לי לאכול?

מי שאוהבים לאכול, מבינים שאוכל אינו רק צורך גופני בסיסי, אלא הוא גם מקור להנאה. לא מספיק שהתזונה שלנו תהיה בריאה – אנחנו רוצים שהיא תהיה גם מגוונת ועשירה. גם אם נכונות הטענות שבעלי-חיים עוברים התעללות במשקי הגידול, מה נעשה בלי בשר, ביצים וחלב? מה נבשל כל יום – אורז ותפוחי אדמה? מה נזמין כשנשב במסעדה – סלט?!? גוף האדם עשוי מבשר – לא מחסה ונבטים!

only apple 470.png
לפעמים חושבים שאין מה לאכול טבעוני

אנשים שאוהבים לאכול טוב, ובוחרים לתת צ'אנס לעולם התזונה הטבעוני, מגלים שהוא עשיר ומשביע. הרי אם נחשוב על המאכלים ללא מוצרים מהחי שאנחנו מכירים ואוהבים, נגלה שם הרבה יותר מסלט. על קצה המזלג: מג'דרה, המבורגר מהצומח, אבוקדו, קיש בטטות וחלב קוקוס, חומוס משובח (בחומוסיה! לא חומוס תעשייתי בקופסא), שווארמה צמחונית, רוב תבשילי הפסטה, סלט טאבולי, פיצה טבעונית, ירקות באגוז מוסקט, לזניית חצילים מוקרמת, ארטישוק, מרק בצל, פשטידת ברוקולי, עלי גפן ממולאים באורז, נזיד תפוחי אדמה וזיתים, אגסים ביין, ג'חנון, קוסקוס במרק ירקות…

11_0.jpg
המיתוס לפיו בעקבות המעבר לצמחונות או טבעונות מגוון המזונות, צורות הבישול או המתכונים מצטמצם, נבדק בסקר שנערך בקרב 1493 איש בישראל. נמצא שעבור רוב מכריע של שלושה רבעים מהנסקרים, הנחה זו אינה נכונה. למעשה, עבור כמעט 50% מהאנשים מגוון המאכלים גדל. (עבור 24.5% מהנסקרים מבחר המזונות והמתכונים נשאר אותו הדבר, עבור 26.8% הוא הצטמצם, ועבור  48.8% – אחוז כמעט כפול – הוא התרחב)

יש אלפים של מתכונים שניתן לבחור ביניהם, ואפילו יותר. בסקר שנערך בישראל בקרב 1493 צמחונים וטבעונים נמצא, כי מי שמחליטים לעשות את השינוי מגלים בדרך-כלל שמגוון המאכלים שהם נוהגים לאכול מתרחב במקום להצטמצם – שהרי היפטרות מבשר (וממוצרים אחרים מהחי) מלווה פעמים רבות בפתיחת שער לעולם מרתק של טעמים, תבלינים וצורות בישול לא מוכרות.

baner migvanהמגוון העצום עשוי להיות מפתיע עבור מי שמתייחסים למזון צמחי, בטעות, כאל תוספת בלבד לצד הבשר. השפע הזה מתבטא למשל בשפע אתרי המתכונים הטבעוניים שניתן למצוא ברשת בעברית (כמו טבעוניות נהנות יותר), וברשימה הולכת וגדלה של מסעדות על טהרת הטבעונות שנפתחות בארץ.
השפע והרב-גוניות של האפשרויות הטבעוניות כוללים מנות עיקריות ומנות ראשונות, מתכוני גורמה ומתכונים להכנה בעשר דקות, מאכלים מוכרים ומעדנים אקזוטיים וחדשניים. זהו עולם עשיר שמחכה שננעץ בו את השיניים.

אפרוח נבחראבל…

  • האם באמת המגוון כזה גדול? >>>
  • אוכל טבעוני יכול להשביע כמו שבשר משביע? אחרי בשר אני מרגיש/ה מלא/ה וכבד/ה, אין לי כוח לזוז. >>>
  • האם יש מבחר גדול של מנות עיקריות שהן טבעוניות? >>>
  • כל הדברים האלה שטבעונים אוכלים… חסה, טופו, נבטים… תודה רבה, אבל זה ממש לא בשבילי. >>>
  • טבעונים חייבים לאכול סויה? >>>
  • ירקות זה פיכסה! >>>
  • יש מה לאכול טבעוני כשאוכלים בחוץ? >>>
  • האם זה לא מסובך להיות טבעוני/ת? האם לא צריך להשקיע זמן ואנרגיה בלמצוא מוצרים טבעוניים, בבישול, בלחפש מסעדות טבעוניות? >>>
  • אם אני הייתי קובע/ת מה אוכלים בבית, השולחן היה מלא מאכלים טבעוניים נפלאים. אבל זו לא החלטה שלי, אלא של אבא/אמא, או של בן/בת הזוג שלי.