בישול זה ממש לא התחום שלי

יש לי נטייה מוזרה לשכוח ששמתי משהו על האש, ולשים סוכר באורז במקום מלח. עדיף שאני לא אסתובב יותר מדי במטבח. יש סיכוי בכל זאת שיהיה לי מה לאכול אם אהיה טבעוני?

בחלק מהמקרים בישול טבעוני ובישול בשר הם פשוטים באותה מידה – או מסובכים באותה מידה, תלוי עד כמה מושקעת הארוחה שבחרנו להכין. ברוב המקרים האחרים הכנת אוכל טבעוני היא פשוטה יותר, מכיוון שבשר הוא בעייתי לטיפול: צריך להפריד עצמות, רקמות שומן ועור (וקשקשים בדגים – בכל שנה מגיעים לבתי החולים אנשים שלקו בזיהום חמור בעקבות פעולה זו), הוא מתקלקל במהירות, וקל מאוד לבשל אותו יותר מדי או פחות מדי.

witch_0בתזונה טבעונית, כמו בתזונה שכוללת גם בשר, עומדים לרשות אנשים ששונאים לבשל עשרות או מאות מוצרים מוכנים מהצומח שצריך רק לקנות ולחמם. ככל שהפופולריות של תזונה צמחונית וטבעונית הולכת וגדלה, מבחר המוצרים המוכנים בשוק הולך וגדל גם הוא. לזה אפשר להוסיף אינספור סלטים מוכנים שאפשר לקנות ארוזים או במשקל. יש מנות שיכולים להכין אפילו מי שיש להם שתי ידיים שמאליות במטבח, ואי אפשר לפשל בהן, כמו קוסקוס בתוספת גרגירי חומוס ותירס מקופסאות שימורים (רעיונות לתבשילים נוספים).

מעבר לכך, ידע בבישול הוא ידע נרכש. וככל שיודעים יותר גם נהנים יותר. זה גם טוב לחשבון הבנק: כאשר במקום לקנות אוכל מוכן (בשרי או צמחי) קונים דגנים, קטניות, ירקות ופירות ומבשלים בבית, ההוצאות על מזון פוחתות בהרבה. החלטה להכניס לתפריט שלנו יותר מאכלים מהצומח (או להיפטר מהבשר לגמרי) יכולה להוות גם הזדמנות טובה להתחיל ללמוד לבשל. ככל שמתנסים יותר לומדים יותר, וכשלומדים לבשל זה נהיה כיף. ועם החשק לבישול בא התיאבון 🙂

baner cow 720

איור: דדי שי