אני לא רוצה להגביל את עצמי

להחליט שמהיום והלאה אני אוסר/ת על עצמי לאכול שניצל, לנצח נצחים? מה, אני בעונש?

הרעיון למנוע מעצמי משהו – גם כשהוא מתוך ידיעה שלטווח הארוך זה יעשה לי טוב – הוא לא מחשבה מושכת במיוחד. היו לי בחיים מספיק הורים, מורים, מפקדים וכו' שאסרו עלי לנהוג באופן מסוים או לאכול משהו מסוים, אז למה לעשות את זה לעצמי בהתנדבות?

last meal1אחד הדברים היפים לגבי שיפור הרגלי התזונה, הוא שלא מדובר על הכל או לא כלום. כל אדם מחליט בשביל עצמו עד כמה הוא רוצה שהשינוי יהיה מוחלט – אנחנו לא חייבים לעמוד בדרישות של אף אחד אחר, מלבד של עצמנו. מוצרים מהחי מכילים כולסטרול, שומן רווי, שאריות אנטיביוטיקה והורמונים ושאר "מטעמים", וגורמי התזונה המובילים בעולם (כמו למשל איגוד התזונאים של ארה"ב) קבעו שתזונה צמחונית או טבעונית היא תזונה בריאה. ואכן, שווה לתת צ'אנס להרגלי תזונה חדשים וטובים. אבל ניתן לבחור לשפר את התפריט, מבלי להתחייב אליו מעכשיו ועד קץ הימים.

אנו יכולים להחליט על טבעונות "רק לנסיון". כלומר, לבחור להתנסות בה לשבוע או לחודש, ולבחון איך זה מרגיש. גם החלטה לעבור לחצי-צמחונות או לעשות שינוי הדרגתי מפחיתות את האפשרות שנרגיש שאנחנו אוסרים על עצמנו משהו.
בחירה נוספת שעומדת בפנינו היא האם ללכת על טבעונות מלאה וכל הזמן, או להרשות לעצמנו לשבור אותה בנסיבות מיוחדות: כמו אותו בחור שהחליט להפסיק לאכול בשר בכל ימות השבוע, מלבד כאשר הוא מגיע פעם בשבועיים לארוחת ערב שישי אצל ההורים. או אותה נערה שסילקה את כל הבשר מהתפריט שלה, מלבד השווארמה שממנה היה לה הכי קשה להיפרד (אבל לאחר מספר חודשים זה נהיה קל, והיא הפסיקה גם עם זה).
מצד שני, ישנם אנשים שנוח להם יותר לעשות שינויים חדים וברורים. כך קל יותר לחלקנו – בלי תחום אפור שאולי יהיה צריך להתלבט עליו כל פעם מחדש. בכל מקרה, בכל דרך שבה נבחר, אנו עשויים לגלות בדיעבד שאין תחושת מגבלה, או שהיא קיימת במידה קטנה יותר ממה שציפינו.

6.jpg
לתפריט מוסרי ובריא יותר יש יתרונות שמפחיתים את תחושת המגבלה, והופכים את הבחירה בו לקלה מהצפוי:
* תזונה טבעונית היא עולם חדש ועשיר של טעמים וניחוחות. הדרך המהנה להתנסות בה היא על-ידי היכרות עם השפע הגדול של המתכונים, המוצרים, המנות במסעדות וכדומה שהעולם הזה מציע. מגוון המזונות של מי שעושים היכרות שכזאת עם התזונה הבריאה מתרחב במקום להצטמצם, ואנו מרגישים שיותר מאשר סגרנו בפני עצמנו אפשרויות תזונתיות, נפתחו בפנינו אפשרויות חדשות.
 * לרוב המאכלים הבשריים יש גירסאות צמחוניות, שמאפשרות להמשיך להנות מאותו טעם ומרקם, אך ללא הכימיקלים המזיקים שבהם מולעטות חיות שמגודלות לבשר. גם לרבים מהמאכלים שאנחנו רגילים לחשוב עליהם כמכילים חלב או ביצים יש מקבילות טעימות מהצומח. ומה עם מאכלים שאין להם מקביל טבעוני מוצלח? רוב האנשים פשוט שוכחים את הטעם שלהם לאחר מספר חודשים.
 * כבר לאחר חודש-חודשיים של שיפור במנהגי התזונה, מרגישים את הגוף מתנקה מכל הרעלים שיש בבשר, ומרגישים בריאים יותר וכבדים פחות. או.קיי. – אז הוצאתי משהו מהתפריט שלי. אבל לא רק שהכנסתי אליו הרבה דברים אחרים, אלא שגם ההרגשה הטובה שהשינוי נתן לי, יחד עם הגאווה על כך שבחרתי את הבחירה הנכונה עבורי והתמדתי בה, מראות שזה היה שווה את זה.