השינוי הזה גדול עלי

אני אוכל/ת בשר כל יום, מאז שאני זוכר/ת את עצמי, ואפילו מלפני כן – מאז שאבא האכיל אותי עוף מרוסק בכפית. לשנות משהו שאני כל כך רגיל/ה אליו, כך פתאום באמצע החיים? זה נראה לי קשה וקיצוני מדי.

רבים מאיתנו היו רוצים לשנות הרגלים קיימים, כדי לאמץ אורח חיים בריא יותר ומספק יותר. אבל זה לא קל. על אחת כמה וכמה כאשר ההרגל השלילי הוא עניין יומיומי. טבעי שיהיה לנו קשה לשנות שגרה קיימת, גם כאשר מדובר בעניין מהותי כל כך, שרופאים מגדירים אותו כבעל השפעה מכרעת על בריאותינו – התזונה שלנו. זאת אפילו כאשר סמכויות התזונה המובילות בעולם מבטיחות לנו שלשיפור התזונה יהיו תוצאות מרחיקות לכת, והמאמץ יהיה מתגמל מאוד.

hard to change.jpeg
קשה לשנות הרגלי תזונה…

החדשות הטובות הן שישנה דרך, שמתאימה לכל אחד ואחת, לשפר את התזונה שלנו באופן קל יחסית. אין צורך לעשות שינוי קיצוני, ולזרוק לפח ביום אחד את כל ההרגלים הישנים. ניתן להגיע לתזונה בריאה על ידי אימוץ הדרגתי, בקצב שנוח לכל אחת ואחד, של מנהגי אכילה חדשים שאנו מרגישים שעושים לנו טוב – ולא מתוך מאבק נגד עצמנו. בדרך הזו, המנהגים הישנים נעלמים עם הזמן, כמעט מבלי ששמנו לב. לאחר חודשים ספורים דרך התזונה החדשה הופכת עבורנו לטבע שני.

שיפור התזונהלא מעבר לכוחותינו

שיפור התזונה שלנו על ידי היפטרות מהכימיקלים המזיקים, האנטיביוטיקה, הכולסטרול והשומן הרווי שקיימים במוצרים מהחי, הינו קל יותר מאיך שהוא עלול להיראות. בקצב המהיר של חיי היום-יום אנחנו שוכחים לפעמים, שלמרות שהחלק שיש לבשר בפגיעה בבריאות שלנו הוא גדול מאוד, החלק שלו מתוך התזונה שלנו הוא לא גדול. רובנו לא טורפים כאלה גדולים – רוב מה שאנחנו אוכלים באופן יום-יומי הוא מזון צמחוני, ואפילו טבעוני. לפעמים אנחנו גם נוטים שלא לשים לב, שכבר עשינו בחיים שינויים גדולים בהרבה מאשר שיפור התזונה שלנו – אם זה מעבר דירה, דיאטה, אימוץ שגרה של פעילות גופנית, או התחברות לוואטסאפ (איך החיים נראו קודם?).

7
"הדבר המפתיע הוא שאף על-פי שרבים מאתנו, כולל אותי, חונכו באופן מסורתי בתור אוכלי בשר ודגים, כיום זה עניין פשוט וגם מרגש לשקול שינוי בתפריט שלך לתזונה בריאה יותר." (פול מקרטני).              מתוך ראיון עם הרצל כהן, שעבד בגידול מסחרי של תרנגולות:
זה לא קצת קשה, לשנות הרגלי תזונה כל-כך בסיסיים בגיל ארבעים ומשהו?
"לא היה לי קשה. להפסיק לעשן היה לי קשה יותר, לאין-ערוך! גמילה מעישון קשה הרבה יותר מגמילה מאכילת חיות. באמת." (לקריאת הראיון המלא)

שיפור ההרגלים יכול להיות פשוט למדי, מהנה וטעים. אין הכרח לשנות ביום אחד את כל התפריט. יש אנשים שמה שיעשה להם טוב הוא להיפטר בבת-אחת, כמו שמורידים פלסטר, מכל המוצרים מהחי. לאחרים יתאים לנקות מהתפריט בינתיים רק את הבשר, או לא להחליט שום דבר נחרץ אלא פשוט לאכול יותר מהמגוון העצום והנפלא של מזון מהצומח. כל צעד כזה מביא לתוצאות משמעותיות. כל ביס טבעוני נוסף שאנחנו לוקחים הוא בחירה של אכפתיות.

התזונה הנוכחית של רובנו היא במידה רבה תוצאה של התרגלות לתפריט בו ההורים שלנו נהגו להאכיל אותנו, גם אם אנחנו לא מרוצים ממנו, ותוצאה של הפירסום הבלתי פוסק שצועק אלינו מכל פינה – ומבוצע על-ידי חברות מזון שלא אכפת להן לעשות כסף על חשבון הבריאות שלנו ועל חשבון כדור הארץ. אם מקדונלד'ס ותנובה משוכנעים שהם יכולים לשנות את הרגלי הצריכה שלנו בעזרת כמה פרסומות, למה שאנחנו לא נאמין ביכולת שלנו לקבוע לעצמנו מה נאכל ולהוביל את עצמנו ליעד הזה?
baner habbitsכאשר אנחנו מחליטים לקחת את התזונה שלנו בידיים, אנחנו מחליטים לאמץ את הרגלי התזונה שעושים לנו טוב, באופן ובקצב שנוחים לנו, מתוך מודעות להשפעה של הבחירות שלנו לא רק על בעלי-החיים ועל כדור הארץ, אלא קודם כל על עצמנו. בכך, אנחנו בוחרים להחזיר לעצמינו את השליטה על חיינו, וזה מרגיש נהדר.

נהוג לומר ש"לשינויים טובים מסתגלים מהר". שיפור הרגלי האכילה מביא לתחושה גופנית של התחדשות, תחושה קלה ורעננה. ההרגשה הטובה הזו מאפשרת לנו לראות עד כמה זה טבעי לאכול בריא יותר.

 

אפרוח נבחראבל…

  • טבעונים הם לא האנשים האלה שאוכלים כל מיני דברים מוזרים, כמו טופו וקינואה ובמיה? אני לא אוהב/ת לאכול דברים שאני לא מכיר/ה. >>>
  • אז מה, יהיה אסור לי יותר לאכול שניצל, לנצח נצחים? ואם אני ממש ארצה? >>>
  • אני מכור/ה לבשר. אני לא חושב/ת שאוכל להיגמל. >>>