אז מה יש למנה עיקרית?

האם יש מבחר גדול של מנות עיקריות שהן טבעוניות?

מנה עיקרית צריכה להיות מאכל שהוא גם משביע וגם מזין. מנות טבעוניות רבות הן כאלה: המבורגר או נקניקיות מן הצומח, פסטה פטוצ'יני עם כרובית ופלפלים, רוב מטעמי המטבח ההודי, ירקות מוקפצים עם טופו, חמין צמחוניקדירת ירקות יוונית, ארוחת תבשיל כפרי של טבעול, סטייק טופו עם פטריות שיטאקה, נזיד עדשים, חזה בגריל מן הצומח, קוסקוס עם מרק ירקות, סושי צמחוני, חזה בגריל מן הצומח, בוריטו מקסיקני, גולאש ירקות, מוסקה צמחונית...  ועוד הרבה.
boritoישנם אנשים המתייחסים למנה העיקרית בתור כזו שאמורה לספק חלבונים, כאשר התוספת מיועדת לספק פחמימות. תפיסה זו מאבדת את טעמה כאשר אוכלים מנה עיקרית טבעונית, מכיוון שמנות עיקריות טבעוניות רבות (לדוגמא המנות למעלה המופיעות בכתב נטוי) עשירות גם בחלבונים וגם בפחמימות (מידע מפורט על תכולת אבות המזון השונים ותכולת הויטמינים והמינרלים במזונות צמחיים תוכלו למצוא כאן).

ובעצם, ארוחה טובה לא חייבת להתבסס על "מנה עיקרית" ו”תוספת”. התפיסה שמחלקת ככה את המנות בארוחה היא רעיון של התרבות המערבית בלבד. ברוב התרבויות בעולם אוכלים מספר מנות בארוחה, מבלי להגדיר אחת מהן בלבד כמנה עיקרית. גם בישראל אנשים רבים, בעיקר צעירים, מוותרים על התפיסה המיושנת הזאת. אפשר לאכול בארוחה תבשיל שעועית חריף ברוטב עגבניות, עלי גפן ממולאים באורז מלא מבושלים במיץ רימונים, בורגול עם צימוקים ואגוזים, חציל על האש עם טחינה, תבשיל כרובית וגזר בטעם חמוץ-מתוק, סלט ישראלי קצוץ דק, ירקות שורש אפויים בתנור עם עשבי תיבול ושמן זית, או תערובת עלי בייבי ברוטב וינגרט. מישהו רוצה גם "מנה עיקרית"?

*
קיראו עוד  וצפו במתכוני מנות עקריות טבעוניות באתרים הבאים: אתר הצמחונות והטבעונות הישראלי, ויגן-פריינדלי, טבעוניות נהנות יותר, foodsdictionary, השוחטת הטבעונית, או קיראו בynet או חפשו עיקריות טבעוניות בגוגל.

36.jpg
בספר Meat: A Natural Symbol בודק חוקר התרבות, דר' ניק פידס, את הערך הסמלי שמיוחס לבשר. הוא מראה שאין לבשר חשיבות ייחודית מבחינת צרכים גופניים שהוא יכול לספק או מבחינת אפשרויות קולינריות שטמונות בו, ואף על פי כן בתרבויות רבות מיוחסת לו חשיבות רבה (למשל, המחשבה שמנה עיקרית אמורה להיות בשרית, למרות שגם מאכלים צמחוניים רבים הם משביעים ומזינים).
פידס טוען שבשר מהווה סמל תרבותי לא-מודע לכוח ולשליטה, מכיוון שכדי לייצר אותו יש להפעיל אלימות כלפי בעל-חיים כלשהו (כלומר, להרוג את בעל-החיים). הסמליות התרבותית הזו של הבשר היא היא הסיבה לתפיסה לפיה אכילת בעלי-חיים היא צורך חיוני, שבלעדיו הארוחה אינה שלמה. כלומר, התפיסה הזאת למעשה אינה עניין תזונתי, אלא עניין תרבותי. בתרבויות בהן מיוחס ערך גבוה לכוח פיזי, לאלימות, ולשליטת האדם בטבע, מקבלת המנה הבשרית בארוחה ערך סמלי גבוה במיוחד.