אנשים שאני אוהב/ת אוכלים בשר

אבא שלי / החבר הכי טוב שלי / אהובִי אוכלים בשר. אז מה, זה אומר שהם לא אנשים טובים?

זה לא מקרי שרוב האנשים בעולם המערבי (עדיין) אוכלים בשר. תעשיית הבשר משקיעה משאבים רבים כדי להסתיר מאיתנו את מה שמתרחש בלולים, ברפתות ובבריכות הדגים. לינדה ופול מקרטני אמרו פעם ש"אם לבתי מטבחיים היו קירות מזכוכית, כולם היו צמחונים". אבל לבתי המטבחיים יש קירות עבים מבטון, כדי שלא נראה ולא נדע. הבשר מגיע אל החנות לאחר שמנקים אותו מכל הדם ומכל סימני האלימות, כדי שהקונים לא יחשבו – חס וחלילה – על הקשר שבין המוצר שהם קונים לבין בעל-חיים חי ומרגיש.

hadhaka.png
נחצ'ה העדיף להדחיק את הידיעה לגבי מה שהכילה קופסת השימורים, שהוא אכל לארוחת ערב

בנוסף, ולא פחות חשוב מכך, רוב האנשים מפחדים לוותר על השניצל או הסטייק. אנחנו רגילים לאכול בשר כמעט מגיל אפס, ורגילים להתייחס אליו כדבר יומיומי, "טבעי", מובן מאליו. אנשים נרתעים מהחלטות שקשורות לשינוי הרגלים. חלק מאיתנו חוששים שאם נעבור לטבעונות, לא נמצא מספיק מה לאכול, לא נדע מה אפשר לבשל בבית או למצוא לאכול בחוץ, או שנרגיש שונים בסביבה החברתית שלנו. זאת, מבלי לדעת שזה הרבה יותר קל ממה שזה נדמה. כך שאנשים רבים, גם כשהם נהיים מודעים לאכזריות של תעשיית הבשר, מעדיפים להדחיק את המידע הזה, או לשכנע את עצמם בכל מיני נימוקים שזה בסדר להמשיך עם ההרגלים הישנים (נימוקים שלא עומדים בבחינה רציונלית).

כדי להעז להסתכל מעבר לקירות הבטון של בתי המטבחיים והלולים מבלי לעצום עיניים, מבלי להדחיק, כדי לקחת את האתגר לשנות הרגל יומיומי וללמוד להכיר עולם תזונה חדש, צריך להיות אדם מיוחד. אם את או אתה קורא/ת את האתר הזה, סימן שאת/ה אדם כזה. אדם שאכפת לו יותר מהסביבה שלו, שחשוב לו במיוחד לא לפגוע באחרים. אדם שמעז לחשוב ולהטיל ספק גם בדברים שנתפסים כמובנים מאליהם, לבחון את החיים שלו ולהיות מוכן לשנות אותם כדי ללכת בדרך שנכונה בעיניו.
במילים אחרות, מי שממשיך לאכול בשר מבלי לשקול את האפשרות של טבעונות, הוא לא בהכרח אדם רע. הוא עשוי להיות אדם שלא מודע לסבל והכאב שעובר על בעלי-חיים שמגודלים לבשר, או מישהו שמודע לכך אבל לא מאמין ביכולת שלו לשנות הרגלים. מרבית הטבעונים היו אוכלי בשר בעברם: האם הם היו אנשים רעים? האם כעת הם חפים מכל פגם מוסרי? המעבר לטבעונות הוא לא הכרזת מלחמה על אוכלי בשר ולא פעולה שמסמנת אותם באות קין. ההשתחררות מבשר אומרת שאת/ה חושב/ת שלא ראוי לאכול חיות מתות. השתחררות מבשר לא אומרת שאת/ה חושב/ת שכל מי שטרם עשה את השינוי הזה הוא מנוול. הבחירה בטבעונות היא לא עמדה של צדקנות, של התנשאות או של התנכרות מאחרים, אלא החלטה אישית, שאנשים רבים יותר ויותר רואים אותה כחשובה מבחינה מוסרית.

מי שממשיך לאכול בשר אינו בהכרח אדם רע. מי שכן מחליף מזון מהחי במזון מהצומח, בהכרח עושה מעשה טוב.