כאשר מישהו אחר אחראי על הארוחות

אני לא מכינ/ה אוכל לעצמי. אצלנו, אני אחראי/ת על הנקיונות ובן/בת הזוג (או השותפ/ה לדירה) על הקניות והבישולים. מזל שזה כך, כי אחרת האוכל היה יוצא נורא ואיום…
אם אעבור לטבעונות, האם זה לא יפיל עליו/ה עוד עבודה במטבח?

בישול טבעוני לא דורש יותר השקעה מבישול בשרי (בדרך-כלל פחות), ויש גם מוצרים מוכנים לקנייה או מתכונים שאפשר להכין במהירות ובקלות. למרות זאת, אם אחד מבני הזוג רוצה להיות טבעוני והשני רוצה להמשיך לאכול בשר, זה אכן עשוי לדרוש עוד עבודת הכנה. אם אני הצד שמשנה את סגנון התזונה שלו, אכן יהיה הוגן שאקח את ההשקעה הנדרשת על עצמי. אבל:
השוק ההולך ומתרחב של מוצרים צמחוניים וטבעוניים, ומגוון המתכונים הקלים להכנה מן הצומח, הופכים את העסק לפשוט למדי: זה לא דורש מאיתנו להיות טבחים מוצלחים או להשקיע בכך בהכרח הרבה זמן. אתר זה מספק את היידע הנחוץ: קיראו כיצד בישול טבעוני אפשרי גם לאנשים עם "שתי ידיים שמאליות" במטבח, וגם לאנשים שאין להם זמן או כוח להשקיע במטבח. זו קצת טרחה, אבל היא שווה את זה: כל מנה שנכין מהצומח (גם אם זה יהיה רק להעביר אותה מהפריזר אל המיקרוגל), משמעותה מנה בשרית אחת פחות, כלומר פחות בעלי-חיים שסובלים במשקים תעשייתיים.

strange couple.png
בני-זוג לא חייבים להיות דומים…

כמו בכל נושא בזוגיות, כדאי לדבר גם על זה. בשיחה, נקבע כיצד לנהל את המטבח המשותף באופן שיכבד את הבחירות של שנינו. גם אם השותפ/ה שלי לחיים מוכנ/ה לבשל ולקנות בשבילי אוכל טבעוני, כדאי לעשות מה שאפשר כדי שזה ידרוש כמה שפחות טרחה. אפשר להכין רשימה של מוצרים טבעוניים שאני אוהב/ת ולבקש ממנו/ה לקנות אותם, במקום להתלבט בסופרמרקט. אפשר לאסוף מאתרי בישול מאגר של מתכונים טבעוניים קלים ומהירים להכנה, ולקנות מאכלים מהצומח להכנה מהירה.
אין אדם שלא מכיר (ואוהב) מגוון גדול של מאכלים ומוצרים טבעוניים (ולמעשה בשר, ביצים וחלב הם במילא לא חלק כל כך מרכזי בתזונה של רוב האנשים). כדאי למצוא מה הם המאכלים הטבעוניים ששנינו אוהבים, ואפשר להכין אותם. ניתן להחליט שארוחה אחת או יותר בשבוע תהיה טבעונית, ובאחרות תהיה גם מנה בשרית.

גם אם אני לא אחד מהאנשים שאוהבים "לבלוע" אתרי מתכונים, ומראה של סירים ומחבתות עושה לו מדגדג בידיים, ההיפטרות מבשר היא הזדמנות טובה לבלות יותר במטבח, ואולי לגלות שזה אפילו נחמד. אפשר לחלק את העבודה בהכנת האוכל: אני יכול/ה לעשות את הקניות פעם בשבועיים, או לבשל שתיים מהארוחות במשך השבוע. וכמובן – אפשר לבשל ביחד. זו יכולה להיות חוויה מהנה ואפילו רומנטית. אולי ארוויח דבר נוסף: הצד השני בזוגיות יכיר מאכלים טבעוניים טעימים, ואולי לבסוף יעדיף אותם על פני-הבשר.

יש הרבה דרכים לעזור לבעלי-חיים ולמנוע התעללות בהם. אפשר לאמץ גור חתולים עזוב, אפשר להפגין למענם, ואפשר לעמוד במטבח ולבשל. זו דרך לא פחות אפקטיבית.