טיפים עיקריים מתוך המדריך לגידול הורים

כדי לתמוך במאבק נגד התעללות בבעלי-חיים על ידי מעבר לטבעונות, בבית עם הורים שלא אוהבים את הרעיון, וכדי שזה לא יהיה מסובך – אנחנו צריכים שההורים יהיו לצידנו. זה לא אומר להפוך גם אותם לטבעונים, אלא לעזור להם להבין למה אני רוצה להימנע מבשר ולגרום להם לכבד את זה.

shoutingחשוב לדעת מדוע ההורים מתנגדים לכך שאפסיק לאכול בשר. אולי הם חוששים בכנות לבריאותי, ומניחים בטעות (כמו אנשים רבים) כי תפריט ללא מוצרים מהחי לא יספק לגופי את כל המרכיבים התזונתיים הנחוצים להתפתחות. חלק מההורים עלולים גם לחשוב בהתחלה שהטבעונות היא סך-הכל איזשהו סוג של "מרד נעורים”. ייתכן גם שהתנגדותם נובעת מסיבות נוספות, וחשוב להבין מה הן. בקיצור – יהיה הרבה יותר קל אם ננסה להבין את ההורים (אם כי לפעמים זה באמת קשה…).
האתגר שעומד בפנינו הוא להראות להורים שההחלטה לא לפגוע בבעלי-חיים חשובה לנו, ושאנחנו מוכנים להשקיע כדי לממש אותה. אתר זה מספק עצות כיצד להתמודד עם האתגר הזה.

יכול להיות גם שיש הרבה מריבות ומתחים אחרים ביני לבין ההורים שלי. אולי אני חושש/ת שהמעבר לטבעונות יהיה עבורם הזדמנות נוספת להתעמת איתי או לרדת עלי, והם יקשרו את זה לכל הדברים האחרים שאנחנו רבים עליהם: באיזושהי דרך לא ברורה הטבעונות תתגלה כקשורה לחברים ש"מדרדרים אותך לתרבות רעה”, לציון הנמוך במבחן או לבלגן שהשארתי בסלון… גם אם נראה לנו שההתנגדות של ההורים לטבעונות היא לגמרי לא עניינית, שווה להיעזר בעצות שבאתר הזה. יש סיכוי טוב שההורים שלי מספרים לעצמם שהם מתנגדים לטבעונות מטעמים טובים ולא בגלל שכל דבר שאני לא אעשה יעצבן אותם. אולי, אם הם יראו שבעניין הטבעונות אני מגלה רצינות, אחריות ומוכנות להשקיע, וזה לא סתם "שגעונות" שלי, ההורים ירפו לפחות בעניין הזה. אולי הם יגידו לעצמם שטוב לפחות שאני מנתב/ת את המרד שלי לכיוונים חיוביים. אולי-אולי זה אפילו יגרום להם לכבד אותי יותר, ולכבד גם בחירות אחרות שלי.

ארבעה טיפים כדי להרגיע את ההורים:

* כדי שההורים לא יתנגדו לטבעונות, חשוב להוכיח להם שבתזונה טבעונית מאוזנת היטב ניתן לקבל את כל אבות המזון, הויטמינים, והמינרלים, ושאני מוכנ/ה להשקיע כדי לשמור על הבריאות שלי.

* לעזור להורים להבין את החלטתי. להסביר להם מה הסיבה בגללה אני רוצה להפסיק לאכול בשר, ביצים וחלב. האם זה בגלל הבריאות? איכות הסביבה? בגלל שאכפת לי מבעלי-חיים? הכל ביחד?

* לחשוב יחד עם ההורים אילו מאכלים ארצה לאכול. לבחור יחד איתם מוצרים לקנייה ומתכונים לבישול.

* הבחירה להפסיק לאכול בשר תשפיע על ההורים בדרכים רבות, כולל קניות, תכנון ארוחות, בישול ואפילו שטיפת כלים! אם אהיה מוכנ/ה לקחת את הטירחה הנוספת הזאת עלי, להורים יהיה קל יותר, וכך גם לי יהיה קל יותר.

אז כן, אפשר לעבור לטבעונות גם בבית של משפחת טורפים / הורים מציקים / אמא דאגנית / אבא היסטרי  (סמנו את האפשרות הנכונה שמסתובבת אצלכם בבית), ולעשות את זה בלי שהם יעשו לנו יותר מדי כאב ראש. קשה לגדל הורים, אבל זה אפשרי. וזה בטוח לא סיבה לוותר על טבעונות.

 אפרוח נבחראבל…

  • אבא אומר שאם אני לא אוכַל בשר אני לא אגדל… ושזה יפגע בבריאות שלי… >>>
  • אני יכול/ה לנחש מה אמא תגיד אם היא תשמע שאני רוצה להיות טבעוני/ת: "גם ככה אני עומדת על הרגליים שש שעות כל יום בשביל לקנות לכם אוכל, ולבשל בשבילכם, ולשטוף את הכלים שלכם. אז עכשיו אני אבלה עוד שעה בסופר בשביל למצוא לך את השניצל מן הצומח ואעמוד במטבח עוד שעה בשביל לבשל לך את המנה הטבעונית שלך. לא נורא, אני כבר אנוח בקבר…" >>>
  • איך כדאי לדבר עם ההורים על המחשבה להיות טבעוני? >>>
  • ההורים שלי, הם לא מבינים כלום. במקום להתייחס ברצינות, ולהבין שזה משהו חשוב לי, הם אומרים שכל העניין הזה של טבעונות זה שטויות, ושזה עוד מעט יעבור לי. זה מעצבן! >>>
  • במשפחה שלי כולם "טורפים" רציניים. אנחנו יוצאים לפעמים לאכול במסעדות בשריות, ובשבתות אנחנו בדרך-כלל עושים על האש. איך ארגיש בבילויים האלו עם המשפחה אם אהיה טבעוני? >>>
  • ההורים והאחים שלי אוכלים בשר. אז מה, זה אומר שהם אנשים לא טובים? >>>
  • אם אני אוכַל טבעוני, וכל המשפחה תאכל בשר, האם ארגיש יוצא-דופן? האם הם יתקעו מבט בצלחת שלי וישאלו כל הזמן שאלות? והאם הם לא יחטפו לי את האוכל מהצלחת כי הם ירצו גם? >>>
  • איך אני עושה שהתזונה הטבעונית שלי תהיה טעימה, מגוונת ומגרה? כדי שההורים והאחים יקנאו, ואולי ירצו גם כן להיפטר מבשר? >>>
איור: מעין שטנדל