אבא ואמא, אויש, תנוחו!

אני יכול/ה לנחש מה אמא תגיד אם היא תשמע שאני רוצה להיות טבעוני/ת: "גם ככה אני עומדת על הרגליים שש שעות כל יום בשביל לקנות לכם אוכל, ולבשל בשבילכם, ולשטוף את הכלים שלכם. אז עכשיו אני אבלה עוד שעה בסופר בשביל למצוא לך את השניצל מן הצומח ואעמוד במטבח עוד שעה בשביל לבשל לך את המנה הטבעונית שלך. לא נורא, אני כבר אנוח בקבר…"

yakמנקודת-מבטם של ההורים, מעבר לסגנון תזונה חדש עלול להתפרש קודם כל בתור עוד עבודה. אולי אין לאבא/אמא נסיון בהכנת אוכל צמחוני. אולי אין להם מתכונים מתאימים. יכול להיות שהם חוששים שזה ידרוש מהם לבשל מנה נוספת בכל ארוחה, ולפעמים לעשות קניות מיוחדות. ואולי הם חושבים שכבר יהיה יותר קל להציק לנו שנאכל בשר, במקום לעשות את כל המאמץ הזה.

כאשר ההורים שלנו לא מתלהבים (בלשון המעטה) מהמעבר לצמחונות, יהיה לנו הרבה יותר קל אם נדאג לעצמנו במקום להפיל עליהם את העבודה. למעשה, כדאי לעשות כך גם אם ההורים לא מביעים התנגדות. יוצאים לקניות? כדאי להצטרף ולבחור בעצמנו מוצרים צמחיים שאנחנו רוצים שיהיו בבית.

16
בסקר שנערך בקרב 1493 צמחונים בישראל, נמצא כי 30% מהם עברו לצמחונות בגילאי 15-19, ועוד 34% בגילאי 11-14. יש גם מי שהחליטו להפסיק לאכול בשר בגיל 9 ואפילו 5!

מכינים ארוחה? כדאי להתנדב להכין בעצמנו מנות צמחוניות, או לעזור להורים לבשל. אפשר לנסות איתם יחד מתכון צמחוני חדש שמצאנו. אבא/אמא בטח ישמחו לבשל איתנו יחד, וזה יעזור להם לקבל את ההחלטה שלנו. גם שטיפת הכלים שהתווספו בגלל הבישול הצמחוני יכולה להיות באחריותנו.
אם אנחנו לא יכולים להצטרף לקניות שההורים עושים, נוכל להכין עבורם רשימה קבועה של מוצרים צמחוניים שאנחנו מעוניינים בהם. ואם אנחנו לא מצליחים לפנות זמן לעזור בבישול, אפשר להציע להורים לקנות או להכין מאכלים קלים ומהירים להכנה.

baner parents
* להראות להורים שהם יכולים לסמוך עלי שאקבל את כל הויטמינים, המינרלים והחלבון הנחוצים לגופי בתזונה הטבעונית שלי.
* לדבר עם ההורים אלו מאכלים ארצה לאכול. לקנות ספר בישול או להדפיס מתכונים טבעוניים מהאינטרנט. להכין רשימת קניות.
* לקחת עלי לפחות חלק מהעבודה הנוספת שהתזונה החדשה שלי יוצרת – הכנת אוכל, שטיפת כלים. חסכנו עבודה להורים – חסכנו ויכוחים איתם על הטבעונות!

זה דורש כמובן עבודה. בייחוד אם אני נער/ה ואף פעם עדיין לא בישלתי לעצמי. אבל אם נהיה מוכנים להתאמץ כדי לחסוך להם עבודה, הם יעריכו את זה. כך הם גם יראו שההחלטה שלנו לעבור לצמחונות היא החלטה רצינית. אנחנו נרוויח גם דבר נוסף – המשפחה תכיר מאכלים צמחוניים טעימים, ואולי הם יגלו שהם מעדיפים אותם על פני הבשר שהם היו רגילים לאכול…
כל עוד אנחנו חיים עם ההורים, ככל  שלהורים יהיה יותר קל, כך גם לנו יהיה יותר קל להיות צמחונים. אפשר להציל בעלי-חיים בכך שמאמצים כלב עזוב, בכך שהולכים להפגנה נגד התעללות בהם, וגם בכך שעומדים במטבח ומכינים ספגטי עם בולונז מסויה לכל המשפחה!