אני חושש/ת שלא אצליח להתמיד בטבעונות

אכפת לי מבעלי-חיים ואני רוצה להפסיק לאכול אותם. אבל זה בטח יהיה לי קשה, וגם אם אנסה אני אשבר אחרי שבוע, או בפעם הראשונה שאעבור ליד דוכן שווארמה.

גם אנשים טובים ואכפתיים נזהרים לא פעם בחיים מלנקוט בצעד, שהם מרגישים שהוא הצעד הנכון, מתוך מחשבה שלא יצליחו להתמיד בו. גם כאשר חשוב לנו למנוע התעללות בבעלי-חיים בתעשיות המזון, אנו עלולים לחשוש שלא נעמוד באתגר של שינוי התזונה. אולי אני מכיר/ה מישהו שהיה טבעוני וחזר לאכול בשר. אולי ניסיתי בעבר לעשות דיאטה או להפסיק לעשן ולא הצלחתי. ואז, מה הטעם לעבור לטבעונות אם לא אתמיד בכך ו"אפול" חזרה לבשר? זה סתם יגרום לי להרגיש רע עם עצמי.

eating hand.png
לאחר שבוע ללא בשר, נטע לא היתה יכולה להתאפק יותר

יש אנשים שיכולים להחליט וזהו. בלי להתחרט ובלי לחזור בהם. כיף להם. לאחרים פחות קל לשנות הרגלים. אם אני אחד/ת מאלה, או שאני מרגיש/ה "קשור/ה" לבשר באופן חזק, זה לא אומר שטבעונות היא לא בשבילי. זה אומר דבר אחר: כדי ששינוי התזונה יהיה קל יותר ולאורך זמן, עלי להקפיד לעשות אותו באופן הנכון. כלומר, לבחור את הדרך לעבור לתזונה חדשה, דרך שלא רק תהיה הדבר המוסרי לעשותו אלא גם תהיה נעימה לי ומתגמלת.

למרבה המזל, אנשים רבים כבר עברו לטבעונות לפנַי. ביניהם היו גם אנשים שאהבו מאוד מוצרים מהחי ואנשים שקשה להם לשנות הרגלים (ולכן ניתן לראות טבעונים שמעשנים ומבטיחים לעצמם כל יום שמחר הם יפסיקו… אבל לצערם, קשה הרבה יותר להיגמל מעישון מאשר להיגמל מבשר). באתר זה נאסף הנסיון של אלפים כדי להציע את הרעיונות, העצות הכלליות והטיפים הקטנים, שיאפשרו לכל אחת ואחד מאיתנו ללכת עם צו מצפונם, להיפטר מצריכת הבשר, ולמזער את החשש "להישבר".
לכל אדם ישנה דרך לאמץ הרגלים חדשים שהיא הנכונה עבורו. איזו דרך מתאימה לי? אפשר לסקור את הדרכים השונות. אפשר ללמוד מנסיונות העבר שלנו. על-ידי התבוננות גם על הנסיונות הכושלים וגם על הנסיונות המוצלחים שלנו, נוכל להבין מה עובד הכי טוב בשביל כל אחד/ת מאיתנו.

מוצרי המזון אינם זועקים ואינם מדממים. הבשר מגיע לידינו לאחר שנשטף ממנו כל הדם, והוא ארוז באריזות ניילון וקרטון, מאוירות בפרות ובתרנגולות חייכניות. במוצרי מזון אלה לא נותר עוד כל סימן לסבלו של יצור רגיש, חי ונושם, וזה מאפשר לרוב האנשים להמשיך לאכול בשר מבלי לחשוב על בעלי-החיים שסבלו בגללו. אך לאחר שאנחנו כבר יודעים מה מסתתר מאחורי אריזות נקיות אלו, יהיה לנו מכאיב לוותר על הידיעה הזו ולא לעשות כלום.
זה לא אומר שעלינו להכריח את עצמנו בכוח ולכפות על עצמנו שינוי שיהיה לנו קשה, ולכן אולי לא נתמיד בו. thank you_1הדבר המומלץ הוא להשקיע את הזמן והמחשבה הנחוצים על מנת למצוא את הדרך המתאימה ביותר עבורנו לעבור לטבעונות. לבחור את הדרך שתעשה לנו טוב על המצפון וטוב בבטן בעת ובעונה אחת. כאשר אדם מוצא את הדרך הטובה בשבילו לעבור לטבעונות, זה קל יותר מאשר לעבור דירה.

חשוב ביותר לזכור, שכל צעד שנעשה כדי להפחית את צריכת המוצרים מהחי, גם אם הוא קטן, מונע סבל מיצורים חיים ומרגישים. גם אם בינתיים "רק" עברתי לצמחונות, או הגדלתי את החלק של מאכלים טבעוניים בתפריט. כדאי לשאת עיניים אל הצעד הבא: בכיוון הכללי של תזונה נטולת אלימות, חיים נקיים מפגיעה בבעלי-חיים. אבל בינתיים אפשר בהחלט לטפוח לעצמי על השכם – הצלתי מספר לא-קטן של בעלי-חיים מהתעללות.