אז חייבים לאכול סויה?

שניצל סויה, נקניקיות סויה, חלב סויה, סויה מסויה… טבעונים מוכרחים לאכול כל כך הרבה סויה?

האנתרופולוגים הראשונים שהצליחו לחדור אל שבטי הטבעונים הפראיים בעומק הג'ונגלים של אפריקה, חזרו עם דיווחים מזעזעים על טקסי ההתבגרות הנהוגים אצלם. בטקסים אלו הנער שהגיע לפירקו נקשר לכיסא אל מול שולחן המונח ברחבה המרכזית בכפר. אל השולחן מוגשים בזה אחר זה מאכלי סויה ותבשילי טופו, והנער נדרש לאכול את הכל מבלי להשאיר דבר ומבלי להקיא. נער שאכל את כל הסויה שהוגשה הופך לחבר בוגר בשבט. מי שנכשל, מסולק מהכפר.

tofu_0.pngלמען האמת, אפשר להיות טבעוני בריא, שבע ומאושר מבלי לאכול שום דבר מסויה. יש אפילו טבעונים שאלרגים לסויה…
סויה וטופו מקבלים מקום של כבוד במטבח הטבעוני, בגלל שפע הדרכים שניתן לנצל אותם בבישול. כמו כן, רוב מקבילֵי-הבשר (גירסאות מהצומח למאכלים בשריים) ומקבילֵי-החלב בארץ עשויים מסויה. לפני שפוסלים את הסויה ואת הטופו, כדאי לדעת שיש להם תכונה נחמדה שהם קולטים איזה טעם שבוחרים לתת להם. גם למקבילי הבשר של יצרנים שונים יש טעמים שונים במידת מה. יש גם מוצרי "בשר" מהצומח שעשויים מסֵייטַן (מוצר בעל מרקם בשרי, שמיוצר מחלבון חיטה). במדף החלב מהצומח תמצאו לצד חלב הסויה מגוון גדול: חלב שקדים, קוקוס, אגוזי לוז, אורז, שיבולת שועל…
בדף הזה תמצאו קישורים לפירוט של מקבילי הבשר של יצרנים שונים, מקומות בהם ניתן לקנות סייטן או סויה ולהכין בבית, מתכונים, ומסעדות שמגישות המבורגרים, נקניקיות, שווארמה ואפילו סטייקים מסויה או מסייטן. מצטערים, אבל אף אחד לא יכול להכריז על עצמי בכנות כשונא סויה עד שהוא לא בדק וניסה מוצרים שונים וצורות הכנה שונות שלה.

למרות המרקם הבשרי והטעם הטוב (לדעת אנשים רבים) של שניצל, נקניק, קבב, ושאר מאכלים "בשריים" שעשויים מסויה או מסייטן – מאכלים אלו אינם מרכיב הכרחי בתזונה. להרבה אנשים שמשתחררים מבשר ומחלב נוח להכניס במקומם לתפריט מוצרים טבעוניים מקבילים – כך שינוי ההרגלים הוא פחות חד, ויותר פשוט להסתגל לתזונה

seitan1
צלי סייטן בתפוחי אדמה

החדשה. יחד עם זאת, ככל שמכירים יותר את עולם התזונה הטבעוני, ככל שמתנסים יותר בשפע המאכלים הגדול שלו, מבחר המנות שנהנים מהן גדל. גלישה באתרי בישול טבעוניים, ביקור במסעדות ו"טיולים" במכולות אסייאתיות, חנויות טבע ואפילו בשוק, מספקים מגוון גדול של רעיונות למנות שאינן "תחליף" למנה הבשרית. לא צריך לחפש משהו שהוא "כמו בשר", כי יש כל כך הרבה אפשרויות מפתות ומשביעות אחרות. כאן תמצאו הצעות למגוון מנות עיקריות טבעוניות מסוגים שונים.

עם או בלי סויה, המטבח הטבעוני הוא עשיר ומענג את החֵיך.