חדשנות ודיעה קדומה

מישהו אמר לי שכל הצמחונים והטבעונים הם פנאטים אלימים כמו טל גלבוע, ומישהו אחר אמר שכולם הומואים שמצביעים למרצ וגרים ברמת-אביב, ומישהי אמרה שבשביל להיות טבעונית את חייבת לגדל ראסטות ושייקראו לך גאיה, אבל השכן הטבעוני שלי הוא רופא ששומע רק מזרחית.
אתם יכולים לעשות לי סדר?

בעולם כולו יש מליארדי אנשים שבחרו לא לאכול בשר. בישראל לבדה יש יותר ממליון, ביניהם רבע מליון טבעונים. יש ביניהם צעירים ומבוגרים, מזרחים ואשכנזים, יהודים וערבים, גברים ונשים. הם גרים בבאר שבע ובת"א ובמושבים. יש ביניהם ימנים ושמאלנים, עניים ועשירים, חילוניים ודתיים, עובדי היי-טק ופועלי בניין. רק שני דברים משותפים כנראה לכולם: הם אנשים טובים יותר ובריאים יותר.

vegan celebs 2017
Top 70 Vegan Celebrities – 2017

יש צמחונים וטבעונים מכל מיני סוגים, צורות וצבעים. יש מזרחים, כמו שלומי סרנגה, ואשכנזים, כמו מיקי חיימוביץ. יש חילונים, כמו שי אביבי, ויש רבנים, ביניהם הרב הראשי של חיפה שאר ישוב כהן והרב הראשי של בריטניה יונתן זקס. הנשיא רובי ריבלין הוא ליכודניק-צמחוני, ואורנה בנאי היא הוא שמאלנית-טבעונית. הבחירה להימנע מבשר נפוצה בקרב מאצ'ואים כמו וודי הארלסון, ובקרב טיפוסים עדינים ואומנותיים כמו ת'ום יורק, הסולן של Radiohead. יש ביניהם רגישים כמו אתגר קרת, וקשוחים כמו "killer" קובלסקי, אלוף בליגת ההיאבקות WWF.
בין האנשים שבחרו לא לאכול בשר ניתן למצוא אנשי רוח חשובים, כמו א.ד. גורדון וג'ורג' ברנרד שו, ואנשים מדעיים וראציונליים  – כמו שני הפיזיקאים החשובים ביותר בהיסטוריה – אייזיק ניוטון ואלברט איינשטיין. ניתן למצוא ביניהם אנשים כוחניים (מייק טייסון, “הילד הרע" של עולם האגרוף, אלוף העולם במשקל כבד) ופאציפיסטים (מהטמה גנדי); גיקים וגנגסטרים (סטיב ג'ובס, המנכ"ל והמייסד של חברת "אפל" לא נגע בבשר, וכך גם רוב חברי להקת הWu-Tang Clan).  ואת/ה יכול/ה להחליט לא לאכול שום דבר שהיה לו פרצוף גם אם את ילדה בת 10, כמו ליסה סימפסון, וגם אם אתה גיבור-על, כמו סופרמן.

vegan celebs israel
בסקרים שהתפרסמו ב2015 וב2014 נמצא ש3-5% מהאוכלוסיה הם טבעונים, בנוסף לעוד כ10% צמחונים. באתגר 22+, שמציע התנסות בטבעונות למשך 22 יום, השתתפו כבר כמעט 50 אלף איש. וההרצאה של גארי יורופסקי על טבעונות היא ההרצאה הנצפית ביותר בהיסטוריה של המדינה.
קל לראות שהמהפכה הטבעונית  מגיעה מכל חלקי האוכלוסיה: מכל אזור בארץ, כל מעמד כלכלי, כל גיל, כל עדה. לטבעונים כל מיני תחביבים, כל מיני סגנונות לבוש, מקצועות, או עמדות פוליטיות. הם אוהבים לבלות במגוון דרכים ולהאזין לסוגי מוזיקה שונים. אין מאפיין אחד לכולם, מלבד היותם אנשים שאכפת להם מבעלי-חיים ומהסביבה שלהם.

יש צמחונים וטבעונים בפוליטיקה: ציפי לבני, ביל קלינטון ועוד. יש אנשי צבא (כמו מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר) ואנשי עסקים (כמו שרי אריסון). שורה ארוכה של אמנים, סופרים ופילוסופים לא אכלו בשר, ביניהם לאונרדו דה-וינצ'י, יצחק בשביס-זינגר, ג'ונתן ספרן-פויר ואפלטון. וספורטאים מובילים רבים מעידים שתזונה מהצומח עוזרת להם לכושר הגופני ונותנת להם כוח, כמו גל פרידמן, שחקני הNBA ג'רי סטקהאוס וראג'ה בל, אלוף האולטרה-מרתון סקוט יורק, מרטינה נברטילובה – שנחשבת בעיני רבים לשחקנית הטניס הטובה בהיסטוריה, והאתלט קרל לואיס – מגדולי הספורטאים במאה העשרים.
באיזה סגנון מוסיקלי שלא תחפשו, תמצאו יוצרים מובילים שלא נוגעים בבשר. מטאל? ריקי רוקט המתופף של Poison ורוב זומבי, סולן הWhite Zombie. מוסיקה אלקטרונית? מובי. פאנק רוק? בילי ג'ו ארמסטרונג, סולן Green Day. היפ-הופ? אנדרה3000 מOutKast. ראגיי? בוב מארלי. סול? אדל. רוקנרול? הביטלס, הלקה המצליחה ביותר בהיסטוריה, היו צמחונים. צריך עוד להמשיך?

יש טבעונים וצמחונים מפורסמים כמו קריסטן בל, אברי גלעד, ג'ארד לטו, אנג'לה באסט, וקייסי אפלקעוד ועוד ועוד). ויש אנשים פשוטים כמו זאת שיושבת לידי בכיתה, הבחור החתיך שתמיד נוסע איתי באותו אוטובוס, אחד מהאנשים שאני משחק/ת איתם כדורסל, האחות הגדולה של הידיד הכי טוב שלי, החמודה הזאת שעובדת בגלידריה, ו…אני?