לאכול ביחד

אנחנו לא חיים לבד בעולם, ולא אוכלים לבד. בן/בת הזוג / הילדים / ההורים / השותף לדירה / החברה הטובה שלי אוכלים בשר, ואם הייתי עובר/ת לטבעונות זה היה משפיע גם עליהם.

היפטרות מבשר תעשה לי טוב לגוף וטוב על המצפון, אבל זה לא מתחשב באחרים ולא מסתדר לי עם החיים… כי אני מבשל אוכל גם לילדים שלי, כי אני אוהבת לצאת עם החברה הטובה למסעדות, כי לאמא יישבר הלב אם אני לא אוכל מהשניצל שלה כשאני בא לארוחת שישי, כי אני נוהגת לבשל ביחד עם השותף לדירה, כי אני אוהב לאכול עם החברה שלי מאותה צלחת… ובכלל, "מי שאוכל לבד מת לבד".

domim_0.png
דומים, אבל לא בהכל

חיים משותפים – בזוג, בדירה, במשפחה – אין משמעותם זהות מוחלטת בין אנשים. גם בקשרי הזוגיות הכי קרובים, בני הזוג אינם בהכרח מתעניינים באותם תחומים, לא כל החברים שלהם משותפים, והם לא אוהבים את אותם סוגי בילויים בדיוק. כך גם באוכל: לאנשים שונים יש מנהגי תזונה שונים מסיבות שונות. יש כאלה שעושים דיאטה, יש כאלה ששומרים כשרות, יש אנשים שאסור להם לאכול קמח חיטה בגלל אלרגיה לגלוטן, ובעיקר – כל אדם אוהב לאכול דברים אחרים. ישנן אפילו עדויות לכך שניתן לחיות בשלום-בית עם בן/בת זוג שלא אוהב/ת שוקולד (אם כי אנחנו מפקפקים באמינות של העדויות הללו…).
גם היום יש בודאי הרבה דברים שאני לא אוכל/ת והאנשים החשובים לי בחיים כן, או להיפך. ומנגד, גם אם אעבור לטבעונות יישארו הרבה מאכלים שגם אני אוכַל וגם האנשים החשובים לי, מכיוון שלפחות חצי מהתפריט של כל אחד/ת מורכב ממאכלים מהצומח, כולל של מי שאוכל/ת גם בשר.

החיים המשותפים של אנשים עם העדפות שונות (תזונתיות או אחרות) מבוססים על מציאת המקומות הדומים, ועל פשרות. החבר הכי טוב אוהב קומדיות וסרטים דוקומנטריים ואני אוהב/ת סרטי פעולה וקומדיות? כנראה, אם נצא יחד לסרט נלך לראות קומדיה. בת הזוג טורפת בשר לארוחת בוקר ואני רוצה להפחית בכולסטרול ושומן רווי? נצא לאכול במסעדה שיש בה הן אופציות בשריות והן אופציות טבעוניות טעימות (או שאכין לה בבית המבורגר משובח מסויה, ואז אולי היא כבר לא תרצה לגעת לעולם בהמבורגר שעשוי מפרה).

eaten appleבאתר זה תמצאו עצות והמלצות איך לשלב בחירה בצמחונות או טבעונות, אם תבחרו בהן, בארוחות משותפות, בבילויים משותפים וכדומה. העדפות תזונתיות שונות הן בסך-הכול העדפות תזונתיות שונות (אלא אם כן בן/בת הזוג הוא/היא הבעלים של איטליז, ואז זה באמת יוצר בעיה…).

אפרוח נבחראבל…

  • אני לא מכינ/ה אוכל לעצמי. אצלנו, האחריות על קניות ובישולים היא של בן/בת הזוג (או השותפ/ה לדירה). אם אעבור לטבעונות, האם זה לא יפיל עליו/ה עוד עבודה במטבח? >>>
  • אם אעבור לתזונה טבעונית, האם אצטרך לבלות יותר זמן במטבח, כדי לבשל מנה אחת טבעונית בשבילי ואחת בשרית בשביל שאר המשפחה, או בשביל בן/בת הזוג? אם כן, אולי כדאי לחכות שגם השותפ/ה שלי לחיים יחליט/תחליט להיפטר מבשר. מה שיקרה בטח עוד איזה 50-60 שנה, אם יהיה לי מזל… >>>
  • אני יכול/ה להסתדר עם לא לאכול בשר יותר לעולם, אבל אבא לא יסתדר עם זה. "אנחנו זוכים לראות אותך רק פעם בשבועיים ביום שישי בערב, אז לא תעשה/י לנו את הנחת של לשבת ולאכול ביחד עם כולם, מה שכולם אוכלים?". ומילא אבא, אבל סבתא? אם לא אוכל את השניצל שלה היא תיראה בזה עלבון אישי צורב. "טרחתי והכנתי במיוחד בשבילך ואת/ה לא אוכל/ת? כנראה שבאמת לא אכפת לך ממני". גם לחברים זה עלול להפריע, כי יש בילויים חברתיים שנראה שסובבים סביב בשר, כמו מנגל בפארק. >>>
  • יש לי ילדים קטנים. האם טבעונות יכולה להתאים גם להם? >>>
  • אמא שלי / החבר הכי טוב שלי / אהוּבִי אוכלים בשר. אז מה, זה אומר שהם לא אנשים טובים? >>>
  • איך אני עושה שהתזונה הטבעונית שלי תהיה טעימה, מגוונת ומגרה? כדי שבן/בת הזוג / החברים /ההורים יקנאו, ואולי ירצו גם כן להיפטר מבשר? >>>
איור: מעין שטנדל