אכילת בשר: מה בעצם העניין?

meat prisonאנשים רבים חושדים שמשהו מסריח בתעשיית הבשר, שבעולם טוב יותר לא היו בתי-מטבחיים ומשקי בעלי-חיים מתועשים וצפופים, ושאולי אפשר אחרת. לאנשים רבים אכפת מבעלי-חיים, אבל החיבה לבשר נראית כמו מחסום בלתי-עביר, שעומד בפני השאיפה לצרוך פחות מזון מהחי. זה חלק כל כך מרכזי בתזונה, איך אפשר בלי בשר? המחסום הזה מתפורר, או לפחות מתכווץ, כאשר אנחנו מפרקים אותו לשאלות ספציפיות:

מה הדבר שאני אוהב/ת בבשר? האם זה חלק 15ספציפי בתזונה הבשרית, כמו מאכל מסוים שאנחנו אוהבים במיוחד או שמשמש לנו כמפלט מנחם (ואין לנו בעיה להסיר מאכלים אחרים מהתפריט)? אולי זה ארועים והזדמנויות שבהם אנחנו נהנים ממנו במיוחד, כמו למשל ארוחת ערב שבת? מה הדבר המהנה באכילת בשר, שהיינו שמחים למצוא גירסאות טבעוניות שייספקו בדיוק את זה – המרקם ה"בשרי", הטעם, או אולי מה שעושה לנו את זה הוא דווקא הריח הטוב שעולה כשמטגנים את המאכל?

מה התפקיד של בשר בחיים שלי? אנחנו אוכלים בשר מגיל צעיר, והתרגלנו לסמוך עליו בתור חלק מרכזי בארוחות. לפעמים מה שאנו חוששים ממנו הוא שבלי בשר יישאר חלל כלשהו במנהגי האכילה שלנו, שכרגע הבשר ממלא: משהו שאחנו רגילים לאכול בתור מנה עיקרית משביעה, משהו שאנחנו נוהגים לאכול בחוץ, המזון המוכן שהתרגלנו לקנות בסופר ולהפשיר מהפריזר כשאין זמן, משהו שממלא את הפלפל הממולא…

את השאלות הללו אפשר לשאול כמובן גם לגבי מוצרים אחרים מהחי. לאחר שמבינים מה החלק בתזונה הבשרית שלנו שאליו אנחנו קשורים בצורה הכי חזקה, ניתן להחליט שמחליפים את רוב התזונה מהחי בתזונה מהצומח, ונשארים רק עם זה. אפשר גם לחפש מה בטבעונות ייתן לי את אותו סיפוק, הנאה או נוחות שחלק זה מספק לי: אחרי שלומדים להכיר את עולם התזונה הטבעוני, מגלים עד כמה הוא עשיר ומגוון. כל התכונות שהופכות את הבשר למושך, יכולות לקבל מענה במבחר של מאכלים מהצומח. כל החללים בתזונה, שאנו רגילים לסתום עם בשר, מתמלאים באופן בריא יותר, משביע, מגרה את החיך ומלא ניחוחות. אם נחפש, נמצא מזונות צמחיים שיהנו אותנו ויינעמו לנו לפחות כמו המזונות שכרוכים בסבל לבעלי-החיים, ולפעמים יותר.

אני אוהב/ת בשר ומוצרים מהחי כי…

  • …יש מאכל מסוים, או מספר מאכלי בשר, שאני נורא אוהב/ת את הטעם שלהם? או שיש סיטוציות שבהן בשר טעים לי במיוחד? >>>
  • …אני אוהב/ת את המרקם הייחודי של בשר, את ההרגשה ה"בשרית" של האוכל? >>>
  • …אני רוצה שהתזונה שלי תהייה מגוונת, עשירה? >>>
  • …כל החברים שלי אוכלים בשר, ולבלות יחד איתם זה אומר גם לאכול יחד איתם? >>>
  • המשפחה שלי, או בן/בת הזוג שלי, אוכלים בשר ואני נוהג/ת לאכול איתם יחד?
  • …זה מה שאני אוהב/ת לאכול בחוץ? >>>

בשר, ביצים וחלב הם חשובים בשבילי, כי לדעתי…

  • …זה מסובך להיות טבעוני/ת: אני לא יודע/ת מה אפשר לבשל או לקנות טבעוני, אין לי זמן וכוח להכין אוכל, או שאני סתם לא אוהב/ת לבשל? >>>
  • …צריך בשר כדי להיות שבעים? >>>
  • …זה מה שאפשר לאכול כמנה עיקרית? >>>
  • …הגוף שלי צריך בשר כדי להיות בריא? >>>
איור: מעין שטנדל